Jakie witaminy warto przyjmować przy nowotworach?

Jakie witaminy warto przyjmować przy nowotworach?

Jakie witaminy warto brać przy nowotworach? Odpowiedź na to pytanie może Cię zaskoczyć. Korzyści z metylowanych witamin z grupy B jest wiele. Są one łatwiej przyswajalne niż adenozylokobalamina. Witamina B12 jest dostępna w formie metylokobalaminy i adenozylokobalaminy. Witamina B6 jest najlepiej wchłaniana w swojej formie pirydoksalu-5-fosforanu (P5P). Witamina D natomiast pomaga w leczeniu nowotworów.

Przeciwutleniacze zmniejszają skutki uboczne raka

Badania wykazały, że przeciwutleniacze mogą pomóc pacjentom z rakiem przeżyć dłużej i mieć lepsze odpowiedzi na nowotwory. Dodatkowo większość badań wykazała, że antyoksydanty mogą zmniejszyć toksyczność chemioterapii zwalczającej raka. Połączenie antyoksydantów z chemioterapią jest bezpieczne dla większości pacjentów, nawet tych otrzymujących opiekę paliatywną. Jednak takie połączenie wiąże się z wysokimi kosztami. Aby uniknąć skutków ubocznych, zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem nowego schematu leczenia.

Calcium

Pytanie o to, czy warto przyjmować witaminy z wapniem w przypadku raka, ma wiele oblicz. Jedną z obaw jest to, że suplementy wapnia w dużych dawkach mogą powodować problemy z sercem. Jednak dowody na to są mieszane. Inne obawy dotyczą możliwości wywoływania przez wapń raka prostaty. Niektóre badania donoszą, że spożycie wapnia może zmniejszyć ryzyko raka prostaty, podczas gdy inne nie wykazują związku. Ostatecznie to Ty decydujesz, czy warto przyjmować suplementy wapnia w przypadku raka.

Witamina D

Badania pokazują, że niektóre rodzaje raka mogą odnieść korzyści z suplementacji witaminą D. Należą do nich rak piersi i rak jelita grubego. Wydaje się również, że witamina D może być korzystna w profilaktyce raka w niektórych populacjach. Chociaż badania nie są jednoznaczne, niektórzy naukowcy uważają, że witamina D może pomóc w zapobieganiu niektórym nowotworom. Aby dowiedzieć się więcej o raku i witaminie D, czytaj dalej. Oto niektóre ze sposobów, w jaki działa. To może być dobry punkt wyjścia dla Twojej suplementacji witaminą D.

Olej rybny

Chociaż olej rybny nie jest znanym lekarstwem na raka, wiele osób uważa go za tanią, mało ryzykowną alternatywę dla chemioterapii. Wyższe poziomy kwasów tłuszczowych w oleju rybnym sprawiają, że chemioterapia staje się nieskuteczna, ponieważ pozwalają komórkom rakowym szybciej się odbijać i naprawiać. Badanie przeprowadzone na myszach wykazało, że mała dawka oleju rybnego zmniejszyła skuteczność chemioterapii. To odkrycie ma wiele korzyści. Ale zanim zaczniesz brać olej rybny z witaminami na raka, rozważ to: Może to być korzystne, ale są też zagrożenia.

Selen

Chociaż selen jest minerałem śladowym, obecność tego pierwiastka w organizmie ma wiele korzyści zdrowotnych, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ma on również potężne właściwości antyrakowe. W rzeczywistości wykazano, że selen zmniejsza ryzyko rozwoju raka poprzez hamowanie ekspresji genów i hamowanie wzrostu guzów. Może nawet zapobiegać chorobom nowotworowym, jeśli jest przyjmowany w odpowiednich dawkach. Aby uzyskać pełne korzyści z selenu, należy spożywać żywność i suplementy bogate w selen.

Witamina A

Być może zastanawiasz się, czy warto przyjmować witaminę A przy raku. Istnieje szereg badań opublikowanych w Annals of Internal Medicine, w których stwierdzono, że nie. W rzeczywistości zdecydowana większość suplementów i witamin jest bezwartościowa. Artykuł redakcyjny w tym czasopiśmie głosił nawet, że powinieneś przestać marnować na nie swoje pieniądze. Jednak wiele osób, które przeżyły raka, przyjmuje suplementy witaminy A w celach profilaktycznych i aby pomóc organizmowi w walce z chorobą.

Witamina C

Oprócz potencjału jako środek zapobiegający rakowi, witamina C może mieć inne korzyści. Ostatnie badania sugerują, że ludzie, którzy spożywają dużo pokarmów bogatych w witaminę C, mają zmniejszone ryzyko rozwoju różnych nowotworów, w tym raka żołądka, przełyku i okrężnicy. Badanie przeprowadzone na pacjentach z rakiem płuc wykazało, że suplementy witaminy C spowalniają postęp zwyrodnienia plamki żółtej. Zwyrodnienie plamki żółtej to postępująca choroba, która powoduje utratę wzroku.

Witamina E

Być może zastanawiasz się, czy warto przyjmować witaminę E przy raku. Ostatnie badanie wykazało, że suplement może zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów płuc i trzustki. Ale są też inne powody, aby brać ten suplement przeciwutleniający. Jedno z badań wykazało, że mężczyźni, którzy brali suplementy witaminy E, byli również na wyższe ryzyko rozwoju gruczolakoraka płuc. Choć może się to wydawać nieudowodnionym związkiem, istnieje wiele badań wskazujących, że witamina E może pomóc w zapobieganiu rozwojowi niektórych rodzajów nowotworów, w tym raka prostaty.

Karotenoidy

Wielkość puli karotenoidów jest ważnym czynnikiem przy określaniu, czy te antyoksydanty są korzystne w walce z rakiem. Badacze wykorzystali stężenia karotenoidów w osoczu, aby oszacować związek pomiędzy karotenoidami w osoczu a przeżyciem wolnym od nawrotów. Próba badawcza składała się z 1.551 kobiet z rakiem piersi, losowo przydzielonych do grupy kontrolnej lub grupy interwencyjnej. Stężenia karotenoidów w osoczu określono na podstawie próbek krwi z okresu podstawowego. Kontrolowano je pod kątem stadium nowotworu, wieku w momencie diagnozy oraz wskaźnika masy ciała.

Podobne tematy