Jakie są objawy i symptomy niedoboru witaminy D?

Jakie są objawy i symptomy niedoboru witaminy D?

Być może słyszałeś o niedoborze witaminy D, ale możesz nie być świadomy wielu możliwych oznak i objawów tej choroby. Zaburzenia nastroju, uszkodzenia skóry, rak i ból kości to tylko niektóre z powszechnych problemów spowodowanych niedoborem witaminy D. W tym artykule poznasz oznaki i objawy niedoboru witaminy D oraz dowiesz się, jak zaradzić tym problemom.

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu czarnecka-stomatolog.pl

Objawy niedoboru witaminy D

Jeśli masz ciemną skórę, możesz być zagrożony niedoborem witaminy D. Możesz być w stanie zwiększyć ilość witaminy D w swoim organizmie poprzez spożywanie pokarmów bogatych w witaminę D. Należy jednak pamiętać, że nie można uzyskać wystarczającej ilości witaminy D poprzez samą dietę. Suplementy witaminy D są dostępne w formie tabletek, płynów lub kapsułek. Chociaż mogą one pomóc, mogą również powodować skutki uboczne i wchodzić w interakcje z innymi lekami. Dlatego znajomość oznak niedoboru witaminy D jest kluczowa. Możesz również poprosić swojego lekarza o wykonanie badania krwi.

Nieodpowiednia witamina D została powiązana z wieloma chorobami. Osoby z nieodpowiednim poziomem witaminy D mają wyższe ryzyko rozwoju niektórych rodzajów raka i cukrzycy. Nadal jednak potrzeba więcej badań, aby zrozumieć dokładną rolę witaminy D w tych zaburzeniach. Ponadto wiele osób nie jest w stanie wchłonąć odpowiednich ilości witaminy D rozpuszczalnej w tłuszczach. W rezultacie osoby te mogą nawet nie być świadome, że brakuje im witaminy D.

Zaburzenia nastroju

W niedawnym badaniu stwierdzono, że niedobór witaminy D jest związany z depresją. W badaniu wzięło udział 7,970 nieinstytucjonalnych mieszkańców USA w wieku od 15 do 39 lat. Naukowcy stwierdzili, że osoby z niskim poziomem witaminy D w surowicy były bardziej zagrożone depresją niż osoby z wysokim poziomem. Niedobór witaminy D zwiększał również ryzyko wystąpienia wielu schorzeń psychicznych, w tym schizofrenii i depresji.

W innym badaniu stwierdzono, że duży odsetek pacjentów z fibromialgią miał niski lub niewystarczający poziom witaminy D w surowicy. Jednak osoby z wysokim poziomem witaminy D miały zmniejszone ryzyko wystąpienia depresji. Badacze wykorzystali Skalę Depresji Szpitalnej i Lękowej do pomiaru depresji i stwierdzili, że niskie poziomy były związane z wyższymi poziomami tkanki tłuszczowej. Badanie wykazało również, że poziom witaminy D był znacząco związany z depresją zarówno u osób z wtórną nadczynnością przytarczyc, jak i bez niej.

Uszkodzenia skóry

Niedobór witaminy D może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia skóry. Może prowadzić do wielu problemów skórnych, w tym atopowego zapalenia skóry u dzieci i dorosłych, a także trądziku. Trądzik to stan zapalny skóry charakteryzujący się zablokowanymi porami, czerwonymi zgrubieniami i zaskórnikami. Oprócz powodowania uszkodzeń skóry, stan ten może być również spowodowany zmianami w poziomie hormonów i bakterii.

Ostatnie badanie wykazało, że ponad 1/3 respondentów nie była świadoma roli witaminy D w organizmie, a 40% cierpiało na niewystarczający poziom tej witaminy. Jednak najnowsze piśmiennictwo wiąże poziom witaminy D z zaburzeniami skóry. Z tego powodu konieczny jest przegląd najnowszych badań dotyczących witaminy D i chorób skóry. Zacznijmy od zdefiniowania zaburzeń skóry spowodowanych jej niedoborem. Następnie omówimy, co wiemy o witaminie D i chorobach skóry.

Rak

Chociaż trudno powiązać niedobór witaminy D z rakiem, niektóre dowody wskazują, że promienie słoneczne mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka. Rak piersi jest jednym z najczęstszych rodzajów raka, a niedobór witaminy D wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia tego typu nowotworu. Oprócz promowania zdrowia kości, witamina D ma działanie przeciwnowotworowe. Pewien onkolog z Colorado Springs zaczął dbać o to, aby jego pacjenci otrzymywali odpowiednie ilości witaminy D i wapnia w codziennej diecie. Badania wykazują, że pacjentki z rakiem piersi o dobrym zdrowiu kości mają mniej czynników ryzyka choroby.

Inne badania wykazały związek między witaminą D a niższym ryzykiem zachorowania na raka. Według epidemiologa JoAnn Manson, MD, wyższe poziomy witaminy D zostały powiązane z niższym ryzykiem raka. Ponadto, witamina D może zmieniać biologię komórek nowotworowych. Może to prowadzić do nowych opcji terapeutycznych. Ale potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te związki. Na razie jest to tylko hipoteza. Niedobór witaminy D nie jest czymś pewnym.

Podobne tematy