Jaka jest odpowiednia dawka witaminy D dla zdrowego człowieka?

Jaka jest odpowiednia dawka witaminy D dla zdrowego człowieka?

Odpowiednia dawka witaminy D dla zdrowej osoby jest inna dla każdego człowieka. Niektórzy ludzie mogą potrzebować większej dawki niż inni. Podczas gdy powszechne jest przyjmowanie większych dawek przez pewien czas, ważne jest, aby pamiętać, że nie należy kontynuować przyjmowania tych większych dawek w nieskończoność. Po kilku miesiącach można zmniejszyć dawkę do poziomu podtrzymującego. Jeśli jednak masz już niedobór witaminy D, nie powinieneś przyjmować wyższych dawek niż zalecane.

Zalecenia

Rada ds. Żywności i Żywienia IOM ustaliła tolerowane górne poziomy spożycia witaminy D: 4000 IU/dzień lub 100 mg/dzień. Jednak niektóre osoby mogą mieć wyższe niż przeciętne poziomy witaminy D. Osoby te mogą być zagrożone hiperkalcemią. W takich przypadkach przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji witaminą D należy skonsultować się z lekarzem. Do czasu zakończenia większej ilości badań, skromne 400 IU/dzień jest uważane za odpowiednią dawkę dla większości osób.

Najwyższe zalecane stężenie 25-hydroksywitaminy D w surowicy osiąga się podczas pierwszych dwóch tygodni ciąży. Często jednak stężenia te są niższe od odpowiednich, co powoduje duże ryzyko upadków i złamań. Fakt ten sprawia, że stosowanie suplementu witaminy D w czasie ciąży jest szczególnie krytyczne. Ponadto wysokie stężenie 25-hydroksywitaminy D w surowicy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia alergii pokarmowych w dzieciństwie i w wieku dorosłym.

Tolerowany górny poziom spożycia (UL)

Istnieją dwa poziomy witaminy D, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Recommended Dietary Allowance (RDA) to zalecana dzienna dawka, której organizm potrzebuje dla normalnego zdrowia kości. Liczba ta opiera się na założeniu niewielkiej lub żadnej ekspozycji na słońce. Ogólnie rzecz biorąc, wynosi ona 600 IU dla mężczyzn i 800 IU dla kobiet. UL to dzienne spożycie, które prawdopodobnie nie spowoduje negatywnych skutków zdrowotnych.

UL dla witaminy D jest określany przez Food and Nutrition Board (FNB) i wynosi 50 mikrogramów dziennie dla większości zdrowych osób dorosłych. UL jest obliczany poprzez pomnożenie NOAEL przez współczynnik niepewności (tak niski jak 1,2).

Badania w kierunku niedoboru

Chociaż nie są dostępne wiarygodne szacunki dotyczące wskaźników badań przesiewowych w kierunku witaminy D w warunkach podstawowej opieki zdrowotnej, w niedawnym badaniu stwierdzono, że roczne wskaźniki badań przesiewowych potroiły się w latach 2008-2010 u osób dorosłych przebywających w szpitalu i w społeczności lokalnej. Testy na całkowity poziom 25-OH-D w surowicy wzrosły o co najmniej 50% w co najmniej połowie laboratoriów klinicznych w tym samym okresie. Badanie to ma jednak pewne ograniczenia. Ponieważ nie zawierało danych dotyczących stężenia witaminy D w poszczególnych populacjach, nie można go wykorzystać do określenia najlepszego sposobu badania niedoboru witaminy D.

Ważne jest, aby zrozumieć ograniczenia zalecenia USPSTF. Nie dotyczy ono kobiet w ciąży, osób z niedoborem witaminy D w wywiadzie ani osób z chorobami podstawowymi wymagającymi leczenia witaminą D. Ponadto USPSTF nie uwzględnił pojawiających się dowodów dotyczących COVID-19 i COVID-2. Dlatego wielu lekarzy i ubezpieczycieli nadal nie zaleca wykonywania badań przesiewowych w kierunku niedoboru witaminy D.

Wyniki testu

Test na witaminę D mierzy poziom tego składnika odżywczego we krwi, który jest potrzebny do wchłaniania wapnia. Wapń jest niezbędny dla zdrowia kości i zapobiega osłabieniu mięśni i skurczom. Niedobór witaminy D może prowadzić do osteoporozy, stanu, który może powodować łamliwość kości w późniejszych latach. Niedobór witaminy D może również powodować niektóre choroby, takie jak krzywica, która powoduje osłabienie i deformację kości.

Poziom witaminy D można stwierdzić poprzez uzyskanie testu 25-hydroksy, który powie lekarzowi, czy masz niedobór tej witaminy, czy nie. Test ten trwa zazwyczaj od dwóch do trzech dni, ale może się wydłużyć, jeśli byłeś wystawiony na słońce przez długi czas lub wybierasz się na wakacje. Jeśli jesteś zaniepokojony swoim poziomem witaminy D, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o innych możliwościach zwiększenia spożycia pokarmów bogatych w witaminę D.

Suplementy

Witamina D jest złożoną witaminą, która jest niezbędna do wzrostu i rozwoju człowieka. Występuje w dwóch formach: Witamina D3 i Witamina D2. Organizm ludzki może produkować oba rodzaje witaminy D, ale tylko forma D3 jest skuteczna w uzupełnianiu diety. Witamina D znajduje się również w płatkach śniadaniowych, soku pomarańczowym i innych produktach spożywczych. Chociaż ważne jest, aby uzyskać odpowiednią ilość witaminy D w diecie, suplementacja tą witaminą może być dobrym wyborem dla osób, które nie jedzą produktów mlecznych.

Niedobór witaminy D jest niebezpieczny dla naszego organizmu i może prowadzić do wielu chorób. Brak witaminy D wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, chorób autoimmunologicznych oraz chorób układu oddechowego. Została ona również powiązana z wieloma nowotworami i chorobami autoimmunologicznymi. W związku z tym ważne jest, aby spożywać wystarczającą ilość witaminy D, aby zachować zdrowie i uniknąć rozwoju tych chorób. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości witaminy D ze słońca, jesteś narażony na wiele różnych problemów zdrowotnych.

Ryzyko upadku i złamań

Nowe badanie przeprowadzone w Brighams and Womens Hospital w Bostonie sugeruje, że suplementacja witaminą D nie zmniejsza ryzyka złamań u osób starszych. Badacze stwierdzili, że suplementacja witaminą D i wapniem nie zmniejszyła ryzyka złamań w tej populacji. Badanie to nie uwzględniło również kilku ważnych czynników. Jednak suplementy witaminy D są dobrą opcją dla osób, które nie mogą uzyskać odpowiedniej ekspozycji na słońce. Jest to również dobra opcja dla osób ze znanymi problemami zdrowotnymi kości, takimi jak osteoporoza.

Chociaż nie ma ostatecznych badań wspierających związek między witaminą D a zapobieganiem złamaniom, kilka ostatnich metaanaliz dotyczących tego zagadnienia wykazuje sprzeczne wyniki. Większa dawka witaminy D lub suplementacja wapnia zmniejszała ryzyko złamań o około 12 do 26 procent. Jednak gdy witamina D jest połączona z wapniem, korzyści są bardziej minimalne. Ponadto większa dawka witaminy D nie zmniejszała ryzyka złamań w grupach osób przebywających w domach opieki.

Podobne tematy