Jak witamina D wpływa na kości u dziecka?

Jak witamina D wpływa na kości u dziecka?

Jak witamina D wpływa na kości u odrastających dzieci? Ten artykuł wyjaśnia jak dziecko z niskim poziomem witaminy D może rozwinąć krzywicę. Objawy niedoboru witaminy D obejmują miękkie kości czaszki, spuchnięte stawy oraz bóle i dolegliwości. Niedobór witaminy D u dzieci jest zwykle wykrywany w ciągu pierwszych kilku lat życia. Zapobieganie krzywicy zaczyna się w okresie niemowlęcym, dlatego kluczowe jest, aby w tych latach dostarczyć wystarczającą ilość witaminy D.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z uszczerbek.pl

Niski poziom witaminy D może powodować krzywicę

Objawy niedoboru witaminy D są podobne do objawów krzywicy, ale są bardziej zauważalne u niemowląt i dzieci. Niektóre z tych objawów to niepokój, brak snu, powolny wzrost, miękkie kości czaszki i bóle stawów. Niektórzy ludzie mają niedobór witaminy D, ale może to być spowodowane przez wiele rzeczy. Poniżej znajdują się wskazówki, jak zwiększyć spożycie witaminy D u dziecka i zapobiec krzywicy u dzieci.

Witamina D znajduje się naturalnie w jajkach, tłustych rybach i oleju rybnym. Żywność może być również wzbogacona w witaminę D. Dzieci o ciemnej skórze mogą zachorować na krzywicę, jeśli we krwi ich matki występuje niedobór tej witaminy. Dzieci mieszkające w północnych szerokościach geograficznych są również narażone na ryzyko. Dzieci urodzone przez matki z niskim poziomem witaminy D są bardziej narażone na krzywicę.

W XIX wieku liczba paleopatologicznych przypadków krzywicy wzrosła, co zbiegło się z rewolucją przemysłową. Czynnikami są również zła jakość powietrza i przeludnienie. Wiadomo, że złe odżywianie, brak światła słonecznego i zwiększone spożycie chleba przyczyniają się do niedoboru witaminy D. Ponadto, krzywica była bardziej powszechna w grupach o niskim statusie społeczno-ekonomicznym.

Uzupełnianie witaminy D cholekalcyferolem może prawie całkowicie zapobiec krzywicy. Suplementacja 400 IU witaminy D powinna być podawana niemowlętom przez pierwsze 12 miesięcy życia oraz dzieciom, u których istnieje ryzyko rozwoju niedoboru witaminy D. Suplementacja jest niezbędna do zapobiegania krzywicy, ale historyczna perspektywa niedoboru witaminy D może pomóc w zrozumieniu obecnych wyzwań. Ponieważ nie jest to choroba występująca od niedawna, historia krzywicy może pomóc w propagowaniu obecnych zaleceń globalnego konsensusu.

Może powodować osteomalację

Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości witaminy D, jesteś narażony na rozwój osteomalacji, która powoduje, że twoje kości są kruche. Zaburzenie to najczęściej występuje u dzieci i młodych dorosłych. Bez wystarczającej ilości witaminy D, Twój organizm nie jest w stanie wchłonąć wapnia, który jest niezbędny dla mocnych kości. Oprócz osteomalacji możliwe jest wystąpienie krzywicy i innych zaburzeń spowodowanych niskim poziomem witaminy D.

Głównymi objawami osteomalacji są wyraźne deformacje szkieletu, niska masa kostna i obniżony poziom wapnia. Trudno jest odróżnić osteoporozę od osteomalacji, dlatego tak ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D, aby jej zapobiec. Właściwa dieta zawiera odpowiednie ilości pokarmów wzbogaconych, a także światło słoneczne. Światło słoneczne jest również korzystne, szczególnie w okresie wzrostu. Dzieci powinny być wystawione na działanie światła słonecznego przez około 15 minut dziennie, najlepiej przez pierwsze sześć miesięcy życia.

Diagnozę osteomalacji u dzieci stawia się poprzez dokładny wywiad lekarski i proste badania krwi. Lekarze sprawdzą poziom wapnia, witaminy D, fosforanów i hormonu przytarczyc we krwi. Będą też badać funkcje nerek i wątroby. Skan gęstości mineralnej kości to kolejny sposób na potwierdzenie osteomalacji. Badanie to mierzy ilość wapnia i innych minerałów w każdym segmencie kości.

Przy wczesnym leczeniu, niedobór witaminy D może zostać wyleczony, a deformacje mogą zostać skorygowane w ciągu 6 miesięcy. Jeśli jednak dziecko ma deformację dłużej niż 6 miesięcy, krzywica pozostanie i nie ulegnie poprawie. Na szczęście większość zaburzeń związanych z niedoborem witaminy D jest uleczalna, a objawom osteomalacji u dzieci można zapobiec, a nawet je odwrócić.

Może zwiększyć gęstość mineralną kości

Powszechnie wiadomo, że dzieci powinny mieć odpowiednie ilości wapnia i witaminy D. Jednak wielu rodziców wciąż nie jest pewnych, ile witaminy D podawać swojemu dziecku. Prawda jest taka, że witamina D jest kluczowa dla zdrowia kości i może pomóc zwiększyć gęstość mineralną kości u dziecka. Celem leczenia jest zmaksymalizowanie zdolności dziecka do tworzenia nowych kości. Istnieje kilka powodów, dla których dziecko potrzebuje odpowiednich ilości witaminy D.

W przeglądzie systematycznym badacze oceniali poziom witaminy D i wpływ ekspozycji na słońce na gęstość kości u dzieci. Przeanalizowali również wpływ witaminy D na gęstość kości u dzieci z chorobami kości i bez nich. W badaniu przeanalizowano łącznie 2 683 dzieci w wieku od dwóch do 15 lat. Z 1 213 dzieci, które zostały ocenione, około połowa miała problemy z gęstością kości. U 532 dzieci, witamina D znacznie zwiększyła gęstość mineralną kości. Spośród 367 dzieci, które przyjmowały witaminę D, związek między poziomem witaminy D a gęstością mineralną kości kręgosłupa lędźwiowego był znaczący. U 265 dzieci witamina D zwiększała gęstość mineralną kości udowej.

Badanie miało na celu ocenę, czy dzieci ze złamaniami nadgarstka lub przedramienia miały mniejszą gęstość mineralną kości niż dzieci bez złamania. Zwiększenie gęstości mineralnej kości u dziecka o 5% zmniejszyłoby względne ryzyko złamania odpowiednio o około 17% i 9%. Wyniki badań sugerują, że suplementacja witaminą D mogłaby wpływać na częstość złamań zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. A jeśli tak, to efekt byłby głęboki.

Może zapobiegać krzywicy

Objawy krzywicy u dzieci obejmują miękkie czaszki i nadgarstki, trudności z chodzeniem i koślawe nogi. Z wiekiem objawy mogą przejść w ból kości, osłabienie i predyspozycje do infekcji. Objawy krzywicy mogą być odwrócone przez suplementację witaminy D. Jednakże, objawy te mogą być mylone z innymi schorzeniami. Lekarz może zdiagnozować krzywicę badając kości dziecka i sprawdzając poziom witaminy D we krwi.

Do diagnozowania krzywicy można wykorzystać zdjęcia rentgenowskie. Zdjęcia te mogą pokazać ilość wapnia w kości i zmiany strukturalne kości. Biopsja kości może być wykonana w celu potwierdzenia diagnozy. Zalecana dawka suplementów witaminy D jest określana na podstawie wieku dziecka i ekspozycji na słońce. W ciężkich przypadkach, dziecko może wymagać operacji. Witamina D może zapobiec krzywicy u dzieci, jeśli jest przyjmowana regularnie.

W przypadku wczesnego wykrycia, dzieci z krzywicą żywieniową mają doskonałe wyniki. Deformacje kości leczy się poprzez suplementację wapnia i witaminy D. W ciężkich przypadkach zmiany kostne mogą się utrwalić i wymagać korekty chirurgicznej. Jeśli jednak u dziecka zdiagnozowano bardziej zaawansowaną postać choroby, suplementacja witaminą D może nie być skuteczna. Jeśli u dziecka wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Badania nad suplementacją witaminy D u niemowląt wykazały, że zalecana dawka dla niemowląt wynosi 10 mg/dobę. Ilość witaminy D w oleju z wątroby dorsza nie okazała się odpowiednia do zapobiegania krzywicy, a zalecana dawka dla dorosłych nie jest znana. Suplementy witaminy D są zalecane dla wszystkich dzieci, zwłaszcza tych, u których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia choroby. Większa dawka może być konieczna u pacjentów z przewlekłymi schorzeniami medycznymi, które wpływają na metabolizm witaminy D.

Może zwiększyć gospodarkę wapniową w kościach

Ważne jest, aby dzieci otrzymywały wystarczającą ilość wapnia. Dzieci o specjalnych potrzebach zdrowotnych są bardziej narażone na niedobory żywieniowe, w tym wapnia. Witamina D i spożycie wapnia są mierzone dla dzieci i rodziców, aby pomóc im podjąć świadome decyzje. Dzieci potrzebują co najmniej 400 IU witaminy D dziennie, a 8 uncji mleka krowiego to około 300 mg. Niektóre dzieci mogą nie tolerować laktozy, ale niektóre mogą tolerować mleko bez laktozy, a wystarczającą ilość wapnia mogą otrzymać w serze.

Komitet ekspertów został utworzony przez IOM w celu dokonania przeglądu danych naukowych dotyczących wapnia i witaminy D. Komitet składał się z 14 członków posiadających różną wiedzę na temat witaminy D i metabolizmu wapnia, jak również badań nad potencjalnymi skutkami zdrowotnymi tych składników odżywczych. Eksperci zidentyfikowali kilka potencjalnych wskaźników zdrowotnych, które mogą być związane z odpowiednim spożyciem witaminy D i wapnia. Zarysowali również potencjalne przyszłe potrzeby badawcze.

Jeśli dziecko ma niedobór witaminy D, jego kości mogą nie ulegać prawidłowej mineralizacji. Mineralizacja to proces, w którym komórki kościotwórcze wytwarzają kryształy fosforanu wapnia, decydujące o twardości kości. Dzieci z niedoborem witaminy D mają nieprawidłowe wzorce wzrostu, a ich płytki wzrostowe wciąż się rozszerzają. Klatka żebrowa może ulec deformacji od siły ciągnącej przepony. Mogą wystąpić napady, takie jak epizody zakrzepowe.

Dzieci o specjalnych potrzebach zdrowotnych są narażone na niedobory wapnia i witaminy D. Niedobór witaminy D u dzieci jest częstym problemem zdrowotnym, a lekarze mogą udzielić porady na temat spożycia wapnia przez dziecko. Na przykład, suplementy wapnia i witaminy D powinny być przyjmowane z jedzeniem lub na pusty żołądek, ponieważ oba są wysoce strawne i będą dobrze wchłaniane. Ponadto niedobór witaminy D u dzieci jest również czynnikiem ryzyka rozwoju osteoporozy i złamań patologicznych.

Podobne tematy