Patrząc na listę witamin na nadciśnienie, możesz zauważyć kilka różnych suplementów. Witaminy takie jak kwas foliowy są ważne w profilaktyce nadciśnienia, szczególnie w czasie ciąży. Witamina B6 jest również dobrym wyborem, podobnie jak olej z ryb. Wszystkie te suplementy działają poprzez poprawę zdrowia organizmu i obniżenie ciśnienia krwi. Jeśli jesteś zainteresowany, aby dowiedzieć się więcej o tym, które witaminy można wziąć na nadciśnienie, czytaj dalej.
Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z seksuolog.net
Witamina C
Ostatnie badania wykazały, że przyjmowanie 500-miligramowego suplementu witaminy C dziennie może znacznie obniżyć wysokie ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem. Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Boston University School of Medicine i Linus Pauling Institute na Oregon State University. Badanie było wspierane przez National Heart, Lung, and Blood Institute z National Institutes of Health. Przyjmowanie suplementu nie tylko byłoby wolne od skutków ubocznych, ale mogłoby przynieść obniżenie ciśnienia krwi porównywalne z lekami na receptę.
Istnieje wiele korzyści z przyjmowania witaminy C na nadciśnienie. Na przykład wykazano, że zapobiega ona tworzeniu się nadtlenoazotynu w organizmie, substancji, która może zwiększać ciśnienie krwi. Dodatkowo poprawia funkcję śródbłonka naczyniowego. Chociaż istnieje wiele badań klinicznych oceniających wpływ VitC na poziom ciśnienia krwi, wyniki były niespójne i sprzeczne. Przed podjęciem decyzji, czy witamina C jest użytecznym lekiem w leczeniu nadciśnienia, należy przeprowadzić jeszcze wiele badań.
W jednym z badań suplementacja VitC przez miesiąc znacząco zmniejszyła poziom SBP i DBP. Przypisuje się to rosnącej częstości występowania nadciśnienia z wiekiem oraz niezdolności komórek śródbłonka do zmiatania wszystkich wolnych rodników tlenowych. W związku z tym przyjmowanie witaminy C na nadciśnienie może być korzystne, pomimo ryzyka związanego z przesadzaniem z jej przyjmowaniem. Jeśli szukasz naturalnego, bez recepty leczenia nadciśnienia, szukaj takich, które mają dużą liczbę opublikowanych badań na poparcie swojej skuteczności.
Kwas foliowy
Jedno z badań sugerowało związek pomiędzy spożyciem kwasu foliowego w diecie a zmniejszonym ryzykiem wystąpienia incydentalnego nadciśnienia. W badaniu ograniczono populację do kobiet z całkowitym spożyciem folianów poniżej 200 mg/dobę, a najwięcej folianów czerpały te, które przyjmowały suplementy witaminowe. Mechanizmy zależności nie są jednak jeszcze jasne. Osoby młodsze i szczupłe mogą mieć inną patofizjologię choroby niż osoby cięższe i starsze.
W innym badaniu stwierdzono, że suplementacja kwasem foliowym poprawiła funkcję śródbłonka, czynnika prognostycznego chorób sercowo-naczyniowych. Niemniej jednak wpływ na ciśnienie tętnicze u pacjentów z nadciśnieniem był mieszany. Celem badania było przedstawienie systematycznej metaanalizy randomizowanych badań kontrolowanych badających wpływ suplementacji kwasem foliowym w dużych dawkach na ciśnienie krwi i funkcję śródbłonka.
Inne badanie sugerowało, że wysokie spożycie folianów we wczesnej dorosłości wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego w późniejszym okresie życia. Przyjmowanie suplementów kwasu foliowego zwiększyło spożycie tej ważnej witaminy o około cztery procent u kobiet z grupy wysokiego ryzyka. Ponadto wyższe spożycie folianów wiązało się z niższym ryzykiem udaru u osób z wysokim ciśnieniem krwi. Tak więc, podsumowując, wysokie spożycie folianów może być korzystne dla serca.
Pomimo obiecujących wyników badania, niektórzy badacze nadal pozostają sceptyczni. Na przykład nie ma wyraźnego związku między spożyciem kwasu foliowego a ryzykiem sercowo-naczyniowym u kobiet w ciąży. Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy wpływa on na zdrowie w ciąży i zdrowie długoterminowe. Naukowcy podkreślili również potrzebę dalszego badania roli kwasu foliowego w zapobieganiu chorobom serca i udarom. Ale na razie nie jest jasne, czy folian jest odpowiedzią na nadciśnienie.
Witamina B6
Witamina B6 ma kilka korzyści i jest stosowana od dziesięcioleci jako naturalny środek na wiele schorzeń. Jest stosowana w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, depresji i innych warunków, które są spowodowane niedoborem tej witaminy. Inne zastosowania obejmują: leczenie depresji, skurczów menstruacyjnych, porannej choroby i zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Składnik ten jest również stosowany przez kobiety w celu złagodzenia problemów menstruacyjnych oraz zatrzymania wypływu mleka z piersi po porodzie. Należy jednak pamiętać, że nie ma badań naukowych dotyczących skuteczności witaminy B6 na wszystkie te dolegliwości.
Jedno z badań sugeruje, że witamina B6 ma pozytywny wpływ na COVID-19 i jego powikłania. Jej możliwe mechanizmy działania obejmują regulację napływu Ca2+, hamowanie inflammasomu oraz zwiększenie ilości karnozyny. Podobnie uważa się, że witamina B6 poprawia funkcje odpornościowe. Jest to dobra wiadomość dla osób, które cierpią na nadciśnienie i w przeciwnym razie nie miałyby dostępu do tego typu witamin.
W badaniu stwierdzono, że suplementy diety witaminy B6 obniżały skurczowe ciśnienie krwi u otyłych i chudych szczurów rasy Zucker, podczas gdy placebo nie miało wpływu na nadciśnienie w żadnej z grup. Suplementacja witaminą B6 całkowicie wyeliminowała nadciśnienie w grupie otyłej, które powróciło w ciągu dwóch tygodni, jeśli leczenie zostało przerwane. Suplementacja witaminą B6 u chudych szczurów Zucker również wpłynęła na poziom SBP. Gdy do diety dodawano sacharozę, SBP szczurów wzrastało umiarkowanie, ale po dodaniu witaminy B6 podwyższenie to było znacznie zmniejszone.
Olej rybny
Chociaż badania są sprzeczne, wydaje się, że olej rybny ma pewne korzyści zdrowotne dla pacjentów z nadciśnieniem. Na przykład wykazano, że olej rybny obniża poziom trójglicerydów i podnosi poziom cholesterolu lipoprotein o dużej gęstości. Może zapobiegać chorobom serca i udarom, a nawet jest stosowany w leczeniu przewlekłej niewydolności nerek i osteoporozy. Jednak skuteczność oleju rybnego jako witaminy na nadciśnienie nie została jeszcze w pełni ustalona.
Naukowcy stwierdzili również, że codzienny suplement oleju rybnego może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Suplementy te mogą mieć ważne implikacje dla zdrowia populacji. Nowe badania pokazują, że codzienna dawka trzech gramów oleju rybnego jest związana ze spadkiem o 4,5 mmHg w skurczowym ciśnieniu krwi i spadkiem o dwa mmHg w rozkurczowym ciśnieniu krwi. Korzyści płynące ze stosowania oleju rybnego to nie tylko korzyści zdrowotne, ale również istotny sposób zapobiegania i leczenia nadciśnienia tętniczego.
Istnieje wiele badań badających skuteczność oleju rybnego jako witaminy na nadciśnienie. The American Journal of Hypertension opublikował w 2013 roku badanie, które wykazało, że osoby, które przyjmowały suplementy oleju rybnego, doświadczyły obniżenia skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi. Jednak suplement ten nie zmniejszył znacząco poziomu ciśnienia krwi u osób z niekontrolowanym ciśnieniem krwi. Stąd lekarze nie zalecają oleju rybnego jako witaminy na nadciśnienie u pacjentów.
Witamina B9
Kwas foliowy, rodzaj witaminy B, wykazał obietnicę w obniżaniu ciśnienia krwi, szczególnie u pacjentów z chorobami serca. Zwiększenie spożycia folianów w okresie młodej dorosłości może uchronić pacjenta przed wysokim ciśnieniem krwi w późniejszym okresie życia. Nie ma dowodów na poparcie stosowania witaminy B6 w tym celu, jednak. Potas, składnik diety, pomaga promować wydalanie sodu przez mocz. Osoby z wysokim spożyciem sodu powinny rozważyć przyjmowanie suplementów potasu w celu obniżenia ciśnienia krwi.
Folian jest naturalnie występującą witaminą, która znajduje się w warzywach liściastych i niektórych owocach. Witamina ta, zwana również kwasem foliowym, została dodana do żywności jako wymóg przez prawo federalne. Inne pokarmy o wysokiej zawartości folianów to banany, okra, szparagi, mięso, grzyby, sok pomarańczowy i drożdże. Aby uzyskać więcej informacji na temat witaminy B9 i jej stosowania w nadciśnieniu, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Wapń
Chociaż korzyści płynące z suplementacji wapnia i witaminy D w zapobieganiu nadciśnieniu są znane od dawna, nowe badania sugerują, że te dwa składniki odżywcze mogą być równie skuteczne. W jednym z ostatnich badań sprawdzono efekty suplementacji wapnia i witaminy D u kobiet z nadciśnieniem. Badanie przeprowadzono u kobiet z normotensją, u których ciśnienie krwi wynosiło 120/80 podczas każdej wizyty przed randomizacją. Wyniki nie były jednoznaczne, ale sugerują, że suplementacja wapnia i witaminy D w diecie może zmniejszać ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i stanu przednadciśnieniowego.
W badaniach z udziałem osób normotensyjnych i z nadciśnieniem tętniczym zwiększone spożycie wapnia zmniejszało skurczowe ciśnienie krwi nawet o 1%. Wyniki wykazały również, że skromne obniżenie ciśnienia tętniczego może mieć znaczące konsekwencje dla zdrowia sercowo-naczyniowego. Na przykład obniżenie skurczowego ciśnienia krwi o dwa mmHg wiązało się z 7% zmniejszeniem ryzyka wystąpienia odpowiednio udaru mózgu i przejściowego ataku niedokrwiennego.
W badaniu WHI 4429 kobiet początkowo wolnych od nadciśnienia zostało losowo przydzielonych do otrzymywania suplementów wapnia i witaminy D lub placebo. U 26% uczestniczek badania rozpoznano następnie nadciśnienie tętnicze. Ryzyko rozwoju nadciśnienia nie różniło się między grupami, ze współczynnikiem zagrożenia dla incydentalnego nadciśnienia wynoszącym jeden (0,961 -1,06) w porównaniu z grupą placebo. Ponadto, podpróba uczestników otrzymujących 25-hydroksy witaminę D miała większe ryzyko rozwoju nadciśnienia incydentalnego w porównaniu z uczestnikami otrzymującymi placebo.
Podobne tematy