Jakie są najpopularniejsze wady wzroku?

Jakie są najpopularniejsze wady wzroku?

Wady wzroku diagnozowane są u osób w każdym wieku – począwszy od niemowlaków, na seniorach kończąc. Ich powstawanie może być uwarunkowane genetycznie, choć niemały wpływ mają też czynniki środowiskowe czy choroby współistniejące. Czym są wady wzroku, które z nich diagnozuje się najczęściej i na czym polega leczenie?

Czym są wady wzroku i jakie dają objawy?

Przez wadę wzroku należy rozumieć brak zdolności oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na siatkówce. Zaburzenia te mogą być uwarunkowane genetycznie, lecz wpływ na ich powstawanie ma również prowadzony styl życia. Wady wzroku często pojawiają się z wiekiem bądź u osób z chorobami współistniejącymi. Wspólne dla większości wad objawy to:

  • nawracające bóle głowy,
  • uczucie zmęczenia,
  • ból oczu,
  • łzawienie oczu,
  • problemy z czytaniem,
  • niewyraźne widzenie.

Najpopularniejsze wady wzroku

Wśród najpopularniejszych wad wzroku można wymienić:

  • krótkowzroczność,
  • dalekowzroczność,
  • astygmatyzm,
  • zez,
  • daltonizm.

Przy krótkowzroczności obraz powstaje przed siatkówką, zatem pacjenci mają problem z widzeniem przedmiotów, znajdujących się w dalekiej odległości od nich. Dalekowzroczność charakteryzuje się tym, że obraz powstaje za siatkówką. Pacjenci widzą niedokładnie przedmioty, znajdujące się w bliskiej odległości. Astygmatyzm powiązany jest z nieregularnym kształtem rogówki, przez co obraz widziany zarówno z bliska, jak i z daleka wydaje się rozmazany. Warto mieć świadomość, że dalekowzroczność i krótkowzroczność najczęściej idą w parze właśnie z astygmatyzmem. Daltonizm objawia się brakiem zdolności rozpoznawania barw i w większości przypadków uwarunkowany jest genetycznie. Tymczasem nierównoległe ustawienie gałek ocznych powoduje zeza – wyróżnia się kilka jego rodzajów, w tym zez zbieżny, rozbieżny, ukryty lub towarzyszący.

Na czym polega leczenie wad wzroku?

Wada wzroku, a także stopień jej zaawansowanie, muszą zostać zdiagnozowane przez specjalistę. Obecnie najpopularniejszą metodą leczenia jest dobór odpowiednich szkieł okularowych. Pomocne okazują się też soczewki kontaktowe Acuvue. Przy krótkowzroczności stosowane są szkła o dioptrii ujemnej, natomiast przy dalekowzroczności szkła o dioptrii dodatniej. Astygmatyzmowi można zaradzić, nosząc szkła cylindryczne lub toryczne. Leczenie daltonizmu to złożony problem – do tej pory nie opracowano skutecznej metody terapeutycznej, istnieje jednak możliwość doboru okularów, które ułatwią rozróżnianie barw. Zeza leczy się natomiast poprzez dopasowanie odpowiednich okularów, choć coraz częściej pacjenci poddawani są leczeniu operacyjnemu. Jeśli okulary lub soczewki kontaktowe przestają spełniać swoją rolę, a wada wzroku wciąż się pogłębia, pacjent może zostać skierowany na zabieg laserowej korekty wzroku. Jest on związany z pewnym ryzykiem, jednak pozwala na dobre pozbyć się problemu i poprawić jakość widzenia. Niemniej jednak w początkowej fazie zwykle rekomenduje się korygowanie wzroku za pomocą odpowiednich soczewek kontaktowych bądź specjalnie dobranych okularów. 



Podobne tematy