Jakie leki można przyjmować na bolące stawy?

Jakie leki można przyjmować na bolące stawy?

Istnieje kilka rodzajów leków przeciwbólowych OTC na bolesne stawy. Tylenol, na przykład, ma mniej skutków ubocznych niż wiele leków OTC, ale nie zmniejsza stanu zapalnego. Należy stosować Tylenol z umiarem i unikać przekraczania 3,000 miligramów dziennie, ponieważ może on uszkodzić wątrobę. Innym rodzajem leków OTC są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak aspiryna i Bayer. Należy jednak pamiętać o skutkach ubocznych związanych z tymi lekami.

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu kicham.pl

Olej rybny

Badania wykazały, że stosowanie oleju rybnego jako leku na bolące stawy może pomóc złagodzić ból i stan zapalny związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w oleju rybnym zmniejszają stan zapalny stawów i ograniczają produkcję szkodliwych białek. Ponadto olej rybny ma właściwości przeciwzapalne i jest pomocny w obniżaniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów, co może obniżyć ryzyko chorób serca i udaru. Olej rybny zawiera dużą ilość witaminy D, która odgrywa istotną rolę w zapobieganiu zapaleniu stawów i utrzymaniu zdrowego układu mięśniowo-szkieletowego.

Badania wykazały, że olej rybny zmniejsza syntezę mediatorów zapalnych TNF-a i IL-1b. Te dwa mediatory zapalne są zaangażowane w produkcję znaków zapalnych i rozpad chrząstki. NLPZ są znane z tego, że zwiększają syntezę TNF-a. Jednak olej rybny jest bezpieczny do podjęcia i jest uważany za jeden z najlepszych naturalnych leków na bolesne stawy.

Glukozamina

Chociaż glukozamina jest kluczowym składnikiem chrząstki, w Stanach Zjednoczonych jest sprzedawana jako suplement diety. Food and Drug Administration (FDA) nie reguluje suplementów glukozaminy. Glukozamina może zmieniać poziom cukru we krwi i wchodzić w interakcje z niektórymi lekami na receptę, w tym z Coumadinem. Glukozamina powinna być przyjmowana wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Chondroityna i glukozamina to naturalne związki występujące w chrząstce. Są one sprzedawane jako suplementy w postaci proszku, płynu i tabletek. Chociaż badania na zwierzętach wykazują, że glukozamina może opóźnić rozpad chrząstki i naprawić uszkodzoną chrząstkę, wyniki są mieszane. Ostatnie badania wykazały mniej dowodów na korzyści płynące z glukozaminy dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Niemniej jednak, glukozamina jest stosowana w praktykach weterynaryjnych od ponad 20 lat.

W jednym z badań 64 osoby dorosłe z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego zostały losowo przydzielone do otrzymywania pigułek placebo lub chlorowodorku glukozaminy. Grupa glukozaminy otrzymywała 500 mg siarczanu glukozaminy trzy razy dziennie, natomiast grupa placebo otrzymywała 400 mg witaminy E z oleju palmowego. W obu grupach nastąpiła pewna poprawa w zakresie bólu, sztywności i funkcji fizycznych, ale nie było statystycznie istotnej różnicy pomiędzy obiema grupami.

Chondroityna

Jeśli cierpisz z powodu bólu stawów, możesz zastanawiać się, czy suplementy chondroityny są dla Ciebie odpowiednie. Chociaż chondroityna jest substancją występującą naturalnie, można ją znaleźć w wielu pokarmach, w tym w skórze, gałkach ocznych, kościach, tkance łącznej i stawach. Organizm wytwarza kwas hialuronowy, który pomaga tworzyć płyn maziowy i zapewnia amortyzację oraz odporność na zużycie. Ponadto ma on właściwości przeciwzapalne, co może pomóc w zmniejszeniu bólu i stanu zapalnego związanego z chorobami zwyrodnieniowymi stawów.

Jednak, podczas gdy wiele osób uważa, że suplementy chondroityny są skuteczne w zarządzaniu bólem stawów, inni pacjenci mogą nie zauważyć tak dużych korzyści. Istnieje tylko kilka kontrolowanych badań porównujących stosowanie siarczanu chondroityny z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Jednak w większości badań odnotowano zmniejszenie bólu lub obrzęku i poprawę ogólnego funkcjonowania. Z tego powodu chondroityna jest realną opcją dla wielu pacjentów cierpiących z powodu przewlekłego bólu.

Salicylan metylu

Salicylan metylu jest skutecznym środkiem przeciwbólowym, który może być stosowany miejscowo na dotknięty obszar. Pomaga w zmniejszeniu stanu zapalnego, bólu i lumbago związanego ze stanami reumatycznymi. Powoduje uczucie rozgrzania na skórze i jest stosowany w leczeniu ostrego bólu. Ten roztwór miejscowy jest skuteczny w łagodzeniu bólu związanego z bolesnymi stawami i mięśniami. Jest wysoce zalecany w przypadku bólu spowodowanego zapaleniem stawów lub podagrą.

Salicylan metylu jest powszechnie spotykany w lekach przeciwbólowych stosowanych miejscowo. Leki te są nakładane na dotknięte miejsce i najlepiej sprawdzają się w przypadku bólu stawów zlokalizowanych blisko powierzchni skóry. Skuteczne są również kremy zawierające kapsaicynę. Działają one poprzez zmniejszenie ilości substancji chemicznych w komórkach nerwowych, które przekazują sygnały bólowe. Produkty takie jak Zostrix i Capzasin są przeznaczone do stosowania na dotkniętym obszarze, a zobaczenie zauważalnych rezultatów może zająć do dwóch tygodni.

Ważne jest, aby pamiętać, że salicylan ma kilka skutków ubocznych, w tym krwawienie. Przy niewłaściwym stosowaniu może prowadzić do śmiertelnego zatrucia. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami na butelce i unikaj ogrzewania lub stosowania salicylanu na podrażnioną skórę. Jeśli po zastosowaniu salicylanu na dotknięty obszar pojawi się wysypka, należy przerwać stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Należy również unikać stosowania mentolu lub salicylanu metylu na otwarte rany, a także stosowania go za pomocą poduszek grzewczych.

Kortykosteroidy

Jeśli cierpisz na zapalenie stawów, kortykosteroidy mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i złagodzić ból, którego doświadczasz w stawach. Leki te mogą być przepisywane w formie tabletek lub wstrzykiwane bezpośrednio do stawu lub kaletki. Lekarze czasami przepisują połączenie dwóch form kortykosteroidów, znane jako kortykosteroidy pulsacyjne. Leczenie to ma pewne skutki uboczne i powinno być stosowane wyłącznie przez lekarzy ze specjalistycznym przeszkoleniem.

Chociaż kortykosteroidy mają wiele działań niepożądanych, w krótkim czasie zapewniają umiarkowaną korzyść i mogą poprawić funkcjonowanie. Ich stosowanie ma jednak liczne wady, w tym zmniejszenie funkcji immunologicznej i zwiększenie ryzyka zakażeń. Oprócz działań ubocznych, kortykosteroidy wiążą się z toksycznością chrząstki stawowej, zwiększonym ryzykiem infekcji i obniżoną jakością życia związaną ze zdrowiem. Z tych powodów lekarze powinni być świadomi potencjalnych działań niepożądanych związanych z kortykosteroidami i powinni konsultować się ze swoimi pacjentami przed zaleceniem kortykosteroidów pacjentom z bolesnymi stawami.

Kortykosteroidy na bolesne stawy powinny być stosowane tylko wtedy, gdy Twój ból jest bardzo silny. Jeśli zastrzyk jest zbyt duży, lekarz może podać pacjentowi steroidową kartę awaryjną. Oprócz skutków ubocznych, pacjenci powinni pamiętać, że powinni unikać ciężkiego podnoszenia i nadmiernej aktywności przez 24 godziny po zabiegu. Lek odrętwiający zużyje się, zanim kortykosteroid zacznie działać, więc najlepiej w tym czasie stosować lód zamiast terapii ciepłem.

Kortykosteroidy iniekcyjne

Kortykosteroidy iniekcyjne są doskonałym sposobem na złagodzenie bólu w obolałych stawach. Zastrzyki są szybkie i bezpieczne i są zwykle wykonywane przez pracownika służby zdrowia. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania ultrasonograficznego w celu określenia dokładnej lokalizacji zapalenia. Niemniej jednak, wiele zastrzyków jest wykonywanych bez badania ultrasonograficznego. Ból związany z zastrzykiem powinien być natychmiast zgłoszony do pracownika służby zdrowia. Aby zminimalizować dyskomfort, pacjenci powinni prowadzić dzienniczek bólu i zgłaszać jego natężenie.

Wstrzykiwane kortykosteroidy są świetną opcją w leczeniu bolesnych stawów, ale wiążą się z efektami ubocznymi. Kortykosteroidy iniekcyjne mogą powodować działania niepożądane, w tym zwiększone ryzyko infekcji, przyrost masy ciała i owrzodzenia. Podobnie, kortykosteroidy mogą zwiększać ryzyko rozwoju osteoporozy, zaćmy i jaskry. Pacjenci powinni zawsze skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku z grupy kortykosteroidów.

NLPZ

Chociaż NLPZ są doskonałą opcją w leczeniu bólu stawów, mogą mieć długoterminowe konsekwencje. Oprócz pogorszenia bólu, leki te mogą również hamować naturalną zdolność organizmu do naprawy. Na przykład, NLPZ spowalniają proces gojenia się kości. Ich szczątkowa obecność w stawach może osłabić tkankę kostną i spowodować niestabilność strukturalną. Z tego powodu NLPZ nie są zalecane do długotrwałego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnego zapalenia stawów.

NLPZ są skategoryzowane na podstawie ich struktury chemicznej, okresu półtrwania w osoczu oraz selektywności dla COX-1 w stosunku do COX-2. Pierwsze z nich są kwasami organicznymi o niskiej wartości pK, przez co częściej kumulują się w miejscach zapalenia i niższego pH. Leki te mają również tendencję do gromadzenia się w płynie maziowym, gdzie ich stężenia są bardziej stabilne niż w osoczu. Ponadto NLPZ są skuteczne w zmniejszaniu stanu zapalnego, obrzęku i bólu wywołanego przez choroby reumatyczne.

NLPZ pomogły milionom ludzi z przewlekłym bólem, ale mają poważne skutki uboczne. Przed zażyciem leków z grupy NLPZ należy omówić sposób leczenia z lekarzem. Może on przepisać odpowiednią dawkę w oparciu o aktualny stan zdrowia i inne leki, które możesz przyjmować. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych efektów ubocznych, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Pomoże to w dostosowaniu leku lub przepisaniu innego leku dla Ciebie.

Sterydy

Zastrzyki leków sterydowych są często stosowane w leczeniu bólu stawów, a lekarze od dawna uważają je za nieszkodliwe. Sterydy działają poprzez modulowanie reakcji organizmu na stres, a jeden zastrzyk może nie zapewnić pełnego wyleczenia. Pojedynczy zastrzyk leków sterydowych może opóźnić kluczowe ustalenie diagnostyczne u niektórych pacjentów. Na szczęście wielu pracowników medycznych jest przeszkolonych do ich podawania. Poniżej wymieniono kilka rzeczy, które powinieneś o nich wiedzieć.

Ćwiczenia są bardzo ważną częścią utrzymania zdrowych mięśni i kości. Chociaż możesz nie być w stanie wykonywać wielu ćwiczeń podczas stosowania sterydów, możesz spróbować utrzymać aktywność fizyczną. Powinieneś dążyć do wykonywania jej trzy do czterech razy w tygodniu. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, omów je ze swoim lekarzem. Społeczność w sieci jest doskonałym źródłem informacji na wszystkie tematy dotyczące reumatoidalnego zapalenia stawów.

Chociaż wstrzyknięcie kortykosteroidu może złagodzić stan zapalny, nie może zapobiec postępowi choroby. Stosowanie sterydów nigdy nie powinno być jedynym sposobem leczenia zapalenia stawów. Zastrzyki są skutecznym sposobem na złagodzenie bólu stawów. Jednak powinny być stosowane tylko wtedy, gdy inne zachowawcze metody leczenia nie przyniosły ulgi. Jest to duży błąd, który popełnia wiele osób. Gdy są one stosowane niewłaściwie, mogą w rzeczywistości spowodować więcej szkód w stawach niż pożytku.

Podobne tematy