Prawdopodobnie słyszałeś o witaminie K, ale co robi ten składnik odżywczy? W tym artykule omówimy jak witamina K wpływa na krzepnięcie krwi, wyjaśnimy jak witamina K zapobiega mineralizacji płytek krwi i przyjrzymy się niektórym pokarmom bogatym w ten składnik. Dowiedz się również o lekach rozrzedzających krew i interakcjach między żywnością a lekami. Ponadto omówimy, które produkty spożywcze zawierają najwięcej witaminy K, a także co możesz zrobić, aby uzyskać jej jak najwięcej.
Prezentowany materiał jest efektem współpracy z departamentzdrowia.pl
Witamina K hamuje krzepnięcie krwi
Witamina K jest niezbędnym mikroelementem rozpuszczalnym w tłuszczach, wymaganym do unikalnej potranslacyjnej modyfikacji chemicznej małej grupy białek. Białka te znane są jako czynniki krzepnięcia zależne od witaminy K. Pełnią one rolę hemostatyczną w procesie krzepnięcia krwi, hamując proces krzepnięcia. Witamina K występuje w obfitych ilościach w szpiku kostnym, wątrobie, nerkach i innych tkankach.
Witamina K pomaga w budowie różnych białek niezbędnych w procesie krzepnięcia i tworzenia kości. Na przykład czynnik krzepnięcia – protrombina – zależy od witaminy K, a osteokalcyna – od witaminy K w procesie wytwarzania zdrowej tkanki kostnej. Witamina K jest obecna w wielu tkankach i narządach, ale rzadko osiąga poziom toksyczny. Jest to w przeciwieństwie do innych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Niedostateczny poziom witaminy K może prowadzić do chorób układu krążenia.
Kilka badań sugeruje, że wysokie dawki witaminy K są związane z niższym ryzykiem zachorowania na raka. Chociaż badania wciąż trwają, wyniki te wskazują, że witamina K może odgrywać rolę w zapobieganiu rakowi. Ostatnie badania sugerują, że MK-4 ma transkrypcyjną rolę regulacyjną w resorpcji kości poprzez hamowanie syntezy prostaglandyny E2. Białko to jest katalizatorem resorpcji kości. Dlatego ważne jest, aby spożywać odpowiednie ilości witaminy K dla optymalnego zdrowia.
Nie są znane wątrobowe magazyny witaminy K. Inne miejsca magazynowania witaminy K to tkanka tłuszczowa i kości. W kości magazynowane są chylomikrony przenoszące witaminę K. Dominującym wit. w kości jest filochinon, natomiast menachinony o długości łańcucha bocznego większej niż MK-8 nie zostały wykryte w wątrobie. Tak więc u człowieka występują dwa rodzaje witaminy K.
Witamina K zapobiega mineralizacji
Witamina K jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla metabolizmu kości. Odgrywa również rolę w zapobieganiu krzepnięcia krwi. Jej zróżnicowane działanie w różnych tkankach znajduje odzwierciedlenie w rozkładach tkankowych. Witamina K odgrywa również rolę w nerkowym wchłanianiu wapnia. Jej rola w metabolizmie kostnym jest wciąż niezbadana. Jej potencjalne korzyści obejmują zapobieganie osteoporozie, chorobom układu krążenia i starzeniu się skóry.
Zalecane spożycie witaminy K oparte jest na ilości witaminy K, która jest niezbędna do ochrony wątroby. Dorośli potrzebują od pięciu do 90 mcg witaminy K dziennie, w zależności od wieku i funkcji wątroby. Witamina K1 zapewnia największą ochronę przed zwapnieniem tętnic i osteoporozą, natomiast witamina K2 zapobiega krzepnięciu krwi. Potrzebne są dalsze badania, aby określić, jak spożycie witaminy K wpływa na zdrowie kości.
U osób z niskim poziomem witaminy K mogą wystąpić łatwe siniaki i sączenie się z nosa, ciemne, czarne stolce oraz obfite miesiączki. Niedobory mogą również powodować krew w moczu lub krwawienie z przewodu pokarmowego. U niemowląt mogą wystąpić krwawienia z nosa i krew w skórze. W ciężkich przypadkach, krwawienie może dotrzeć do mózgu. Na przykład u niemowląt mogą wystąpić krwotoki mózgowe, jeśli mają niedobór witaminy K.
Ponadto zalecenia dietetyczne dla dzieci opierają się na ilości filochinonu potrzebnej organizmowi. Podczas wzrostu synteza osteokalcyny w organizmie zwiększa się nawet dziesięciokrotnie w stosunku do poziomu wymaganego przez osobę dorosłą. W rezultacie, spożycie witaminy K u dzieci jest znacznie niższe niż u dorosłych. Jeśli u danej osoby jej poziom w surowicy jest wysoki, może to świadczyć o zwiększonym ryzyku złamań.
Witamina K2 hamuje krzepnięcie krwi
Właściwości antyoksydacyjne i przeciwzakrzepowe witaminy K2 są dobrze znane. Jej rola w chorobach układu krążenia i rozwoju kości jest dobrze poznana. Jej wpływ na funkcje immunologiczne, raka i przewlekłą chorobę nerek jest również dobrze znany. Ale jak witamina K2 wpływa na mózg? Jakie są jej korzyści i zagrożenia? Omówmy niektóre z tych pytań i ich odpowiedzi. Znana również jako filochinon, witamina K2 hamuje krzepnięcie krwi w sposób korzystny dla serca.
Chociaż witamina K1 jest znana ze swojej roli w krzepnięciu krwi, w rzeczywistości odnosi się do grupy witamin, zwanej witaminą K, która również ma ważne korzyści. W tym artykule omówimy różnice między witaminą K1 i witaminą K2 oraz niektóre pokarmy, które są wysokie w ten składnik odżywczy. Aby lepiej zrozumieć korzyści płynące z witaminy K, czytaj dalej. Odkryjesz, dlaczego ta witamina jest niezbędna dla zdrowia serca.
Aby działać prawidłowo, witamina musi wiązać jony wapnia. Nazywa się to kaskadą krzepnięcia i składa się z kilku etapów, które zatrzymują krwawienie. Kilka z tych etapów zależy od witaminy K i zdolności białka do wiązania wapnia. Rdzeniem kaskady krzepnięcia są czynniki I i II (protrombina), a białko Z, które sprzyja wiązaniu fosfolipidów w błonach komórkowych, może aktywować funkcje tych białek.
Mięsa są dobrym źródłem witaminy K. Dobrym źródłem witaminy K2 jest wątroba wołowa, mięso mielone i wątroba wieprzowa. Jako reprezentatywne wybrano mięsa o wyższym poziomie witaminy K2 niż te o niższym. Wśród ryb najwyższe stężenie mają węgorz i gładzica. Ryby o niższych poziomach witaminy K2 to łosoś i makrela. Produkty sojowe takie jak natto są kolejnym dobrym źródłem witaminy K2.
Interakcje między żywnością a lekami rozrzedzającymi krew
Wiele leków może wchodzić w interakcje z żywnością, a częstym problemem jest to, że niektóre z nich mogą wywoływać poważne skutki uboczne. Oprócz wpływu na sposób działania leków, niektóre z nich mogą również powodować problemy trawienne. W związku z tym, istotne jest, aby omówić wszelkie potencjalne interakcje leków z żywnością z lekarzem i farmaceutą. Niezależnie od tego, czy interakcje te są szkodliwe dla zdrowia, czy nie, należy je zrozumieć. Poniżej przedstawiono kilka przykładów, w jaki sposób interakcje te mogą wpłynąć na działanie leków rozrzedzających krew.
W zależności od leku i Twojej diety, interakcje między żywnością a lekami mogą wywołać nieprzyjemne efekty lub pogorszyć istniejące. Kilka przykładów to: przyjmowanie niektórych leków na pusty żołądek, przyjmowanie leków rozrzedzających krew z alkoholem oraz spożywanie niektórych rodzajów owoców i warzyw. Takie połączenie może sprawić, że leki będą mniej skuteczne lub mogą zakłócać wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Interakcje żywność-lek z lekami rozrzedzającymi krew nie zawsze są śmiertelne, ale są czymś, czego powinieneś być świadomy.
Przyjmowanie antykoagulantu warfaryny, sprzedawanego pod marką Coumadin i Jantoven, może powodować poważne skutki uboczne. Pokarmy o dużej zawartości witaminy K, takie jak zielone warzywa liściaste, mogą zmniejszyć skuteczność antykoagulantu. Witaminy A i K, a także niektóre substancje naturalne, takie jak witamina E, mogą zakłócać działanie warfaryny. Dlatego należy unikać spożywania ich w zbyt dużych ilościach.
Witamina K może powodować niebezpieczne interakcje lek-żywność, dlatego ważne jest, aby stosować dietę ubogą w zieleninę liściastą. Liściaste zieleniny są bogate w witaminę K, więc ważne jest, aby unikać ich, jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły. Jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew z niedoborem witaminy K, ważne jest, aby zbilansować swoją dietę, aby uniknąć interakcji.
Objawy niedoboru witaminy K
Jeśli zastanawiasz się nad wpływem niedoboru witaminy K na krzepnięcie krwi, rozważ znaki ostrzegawcze możliwego niedoboru witaminy K. Wśród nich: krwawiące dziąsła, krwawienia z nosa i obfite miesiączki. Enzym potrzebny do krzepnięcia krwi jest również zależny od witaminy K. Niedobór witaminy K może prowadzić do potencjalnie śmiertelnego stanu zwanego krwotokiem wewnątrzczaszkowym.
Jeśli w organizmie brakuje odpowiedniej ilości witaminy K, mogą wystąpić zaburzenia krwawienia, w tym krwawienie wewnętrzne i krwotok wewnętrzny. Krwawienie wewnętrzne może pozostać niewykryte i może spowodować poważne konsekwencje, w tym uszkodzenie mózgu. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, szukaj pomocy medycznej. Twój dostawca opieki zdrowotnej może wykonać badania krwi w celu zdiagnozowania niedoboru witaminy K u niemowląt. Czas krzepnięcia krwi pomoże lekarzowi określić dokładną przyczynę krwawienia.
Niedobór witaminy K u dorosłych jest diagnozowany, gdy pacjent nie spełnia minimalnych wymagań. U osób dorosłych witamina K jest wymagana w ilości 120 mikrogramów (mcg) dziennie. Dla kobiet ta ilość jest jeszcze większa, ale mężczyźni mogą wymagać więcej. Większe dawki witaminy K1 lub K2 mogą być wymagane, jeśli cierpią na przewlekłe schorzenia.
Witamina K1 jest związana z utratą kości związaną z wiekiem. Badanie przeprowadzone na 72 000 kobiet w ciągu 10 lat wykazało, że kobiety z niskim spożyciem filochinonu miały 30% zwiększone ryzyko złamań biodra. Nie jest jasne, jak ten efekt odgrywa rolę w mineralizacji kości, ale wyniki sugerują, że brak witaminy K może przyczynić się do utraty kości. Objawy niedoboru witaminy K na krzepnięcie krwi
Podobne tematy