Różnica między lekami a suplementami

Różnica między lekami a suplementami

Największą różnicą pomiędzy lekami a suplementami jest to, że te pierwsze są regulowane zanim zostaną sprzedane społeczeństwu. Leki są regulowane przed sprzedażą publiczną, ale suplementy są sprzedawane publicznie, dopóki nie ujawnią się szkodliwe efekty. Leki mogą zostać wycofane, jeśli zawierają nielegalny składnik, ale suplementy pozostają na półkach sklepowych przez lata, dopóki nie zostaną odkryte ich szkodliwe skutki uboczne. W rezultacie suplementy zawierające nielegalne składniki są monitorowane dopiero po ich zatwierdzeniu.

Naturalne suplementy diety

Podczas gdy wiele osób myśli o naturalnych suplementach diety jako o opcji medycyny pomocniczej, uzupełniającej i alternatywnej, w rzeczywistości są one tak samo skuteczne jak wiele leków na receptę i bez recepty. Chociaż produkty te nie są przeznaczone do leczenia choroby, mogą zapewnić potężne korzyści terapeutyczne. Mogą one nawet wchodzić w interakcje z niektórymi środkami farmaceutycznymi. Aby zapewnić sobie zdrowie, należy zawsze omawiać wszelkie przyjmowane leki i suplementy z lekarzem.

Główną różnicą pomiędzy suplementem diety a lekiem na receptę jest intencja producenta. Podczas gdy farmaceutyk przeszedł szeroko zakrojone badania kliniczne, aby udowodnić swoją skuteczność i bezpieczeństwo, suplement diety jest po prostu formą tego samego składnika w innej postaci. Podczas gdy farmaceutyk może być ratunkiem w nagłych wypadkach, suplement diety ma za zadanie dostarczyć niezbędnych witamin i minerałów, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Suplementy diety można stosować również w przypadku diety ketogenicznej. Więcej informacji o diecie ketogenicznej znajdziesz tutaj: https://ketomierz.pl/

Jedną z kluczowych różnic między suplementami a lekami na receptę jest to, że leki przechodzą zatwierdzenie przez FDA. W przeciwieństwie do suplementów, firmy farmaceutyczne nie muszą ujawniać wszystkich swoich składników. Z drugiej strony, FDA monitoruje produkty i szuka wprowadzających w błąd lub niebezpiecznych oświadczeń. Ponieważ suplementy nie są regulowane przez FDA, mogą zawierać ukryte leki, które narażają konsumentów na ryzyko. Jako takie, istotne jest, aby zawsze omówić suplementy z pracownikiem służby zdrowia przed rozpoczęciem jakiegokolwiek rodzaju suplementacji.

Chociaż wiele suplementów zostało uznanych za bezpieczne do spożycia przez ludzi, istnieją pewne poważne pytania dotyczące ich bezpieczeństwa. Według JoAnn Manson, szefa oddziału medycyny prewencyjnej w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie i profesora epidemiologii w Harvard T. H. Chan School of Public Health w Cambridge, Massachusetts, tylko kilka z nich zostało poddanych rygorystycznym badaniom. A większość z tych suplementów niesie ze sobą niepotwierdzone oświadczenia zdrowotne.

FDA je reguluje

Food and Drug Administration (FDA) ma obowiązek regulować suplementy diety i leki. Przepisy te są wprowadzane w celu ochrony społeczeństwa. FDA reguluje leki dla ludzi, produkty biologiczne i urządzenia medyczne. Reguluje również żywność dla zwierząt, kosmetyki i produkty elektroniczne zawierające promieniowanie. Jest również odpowiedzialna za nadzorowanie bezpieczeństwa dodatków do żywności. Wiele osób kwestionuje skuteczność nadzoru FDA nad tymi produktami.

FDA reguluje produkcję leków i suplementów. Zanim te produkty trafią na rynek, muszą przejść badania kliniczne, aby określić ich bezpieczeństwo i skuteczność. Następnie muszą spełniać surowe normy dotyczące etykietowania. I wreszcie, FDA ma również uprawnienia do regulowania produkcji ludzkich komórek. W ten sposób konsumenci mogą czuć się pewni, że produkty, które kupują są bezpieczne. Ale co FDA może zrobić dla suplementów? Jak suplementy mają się do leków farmaceutycznych?

Chociaż FDA jest odpowiedzialna za regulację większości leków i suplementów, niektóre produkty mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Ważne jest, aby przed zastosowaniem jakichkolwiek suplementów porozmawiać z zespołem opieki zdrowotnej o potencjalnych interakcjach. Farmaceuta może powiedzieć Ci, jakie rodzaje suplementów mogą wchodzić w interakcje z Twoimi lekami. Nie zapominaj również, że powinieneś sprawdzić z farmaceutą, czy nowy suplement, którego używasz, zawiera szkodliwe składniki. Pomoże to zapewnić, że Twoje suplementy są bezpieczne.

Zanim suplementy weszły na rynek, były regulowane przez FDA w taki sam sposób jak żywność. Egzekwowała ona prawo z 1906 roku, które zabraniało stosowania żywności o niewłaściwej marce i fałszowania żywności. W 1938 roku Kongres uchwalił ustawę o żywności, lekach i kosmetykach. FDA ma również uprawnienia do inspekcji zakładów produkcyjnych, aby upewnić się, że produkty spełniają ścisłe wytyczne. Zapewnia również, że wszystkie składniki są bezpieczne. I oczywiście, FDA może nakazać usunięcie niebezpiecznych składników.

Mają efekty uboczne

Niektóre efekty uboczne leków i suplementów pojawiają się tylko wtedy, gdy substancja jest zmieszana z czymś innym. Na przykład sok grejpfrutowy może zmienić poziom we krwi kilku leków, w tym niektórych leków na cholesterol i ciśnienie krwi. Te interakcje mogą prowadzić do przypadkowego przedawkowania, które spowodowało niezliczoną ilość zgonów. Na szczęście FDA wprowadziła program śledzenia skutków ubocznych leków i suplementów. Raporty te pomogą FDA w podejmowaniu przyszłych decyzji o tym, czy należy podjąć działania regulacyjne, czy też nie.

Podobne tematy