Gdzie zbadać poziom serotoniny na depresję

Gdzie zbadać poziom serotoniny na depresję

Test serotoniny to badanie krwi, które ma na celu zmierzenie ilości serotoniny w Twoim organizmie. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który wpływa na każdą część ciała i pełni wiele istotnych ról w zdrowiu psychicznym, fizycznym i emocjonalnym. Poziom serotoniny, który jest niezrównoważony może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, z których niektóre zagrażają życiu. Wyniki tego testu mogą trwać od trzech do pięciu dni roboczych. Ważne, aby odróżnić depresję od innych zaburzeń, które mogą współistnieć na przykład z zaburzeniami żywieniowymi jak AFRID (więcej przeczytasz o nim tu: https://psychorady.pl/arfid/)

Serotonina jest neuroprzekaźnikiem

Serotonina jest niezbędnym neuroprzekaźnikiem, który pomaga regulować kilka funkcji fizjologicznych. Jest produkowana przez neurony serotoninergiczne w mózgu. Niski poziom serotoniny może prowadzić do depresji lub innych zaburzeń nastroju. Niektórzy ludzie mają niski poziom serotoniny i mogą nawet rozważać samobójstwo. Wiele leków jest dostępnych, które celują w poziom serotoniny. Oto kilka do rozważenia dla swojego nastroju:

Neuroprzekaźnik dopamina może odgrywać rolę w depresji u niektórych osób, a niektóre leki mogą pomóc przywrócić normalny poziom dopaminy. Hormon noradrenalina jest kolejnym neuroprzekaźnikiem. Jest częścią reakcji walki lub ucieczki i pomaga przesyłać wiadomości z jednej komórki nerwowej do drugiej. Naukowcy początkowo proponowali, że noradrenalina jest winowajcą depresji. Jednak badania autopsyjne wykazały, że noradrenalina jest kluczowym składnikiem nastroju u niektórych osób. Ponadto, nie wszyscy ludzie mają obniżony poziom noradrenaliny. U niektórych osób jest za dużo tego związku chemicznego, co skutkuje manią.

Chociaż związek między tymi dwoma neuroprzekaźnikami a depresją jest niejasny, w badaniach stwierdzono, że zarówno poziom serotoniny, jak i poziom serotoniny są powiązane z nasileniem depresji. W niedawnym badaniu na zwierzętach stwierdzono, że myszy z obniżonymi autoreceptorami serotoniny miały wyższy poziom serotoniny, a także wykazywały mniej zachowań związanych z depresją. Normalny zakres serotoniny we krwi wynosi od 100 do 183 nanogramów na mililitr. Jednak zakres ten może się zmieniać w zależności od próbki i metody pomiaru.

Reguluje nastrój

Naukowcy uważają, że serotonina może odgrywać rolę w regulacji nastroju. Ten związek chemiczny jest kluczowy dla regulacji nastroju, apetytu, snu i innych funkcji organizmu. Neuroprzekaźniki dopamina i serotonina są często uważane za hormony szczęścia, ze względu na ich rolę w regulacji nastroju i zachowania. Jednak dzielą one pewne skojarzenia z zaburzeniami psychicznymi. Aby uzyskać więcej informacji na temat serotoniny, sprawdź poniższy artykuł.

Naukowcy odkryli, że serotonina nie tylko reguluje nastrój, ale jest zaangażowana w apetyt, zachowania społeczne i sen. Serotonina pełni kilka funkcji, dlatego też jest powszechnie znana jako substancja chemiczna zapewniająca dobre samopoczucie. Niski poziom serotoniny jest związany z depresją i innymi problemami zdrowia psychicznego, a kilka leków jest dostępnych, które celują w tę substancję chemiczną. Jednak pomimo jej roli w regulacji nastroju, naukowcy nie są pewni, czy jest to jedyny czynnik wpływający na nastrój.

Naukowcy odkryli, że serotonina wpływa na wiele funkcji organizmu, w tym na regulację nastroju, snu i pamięci. Serotonina jest również niezbędna do regulacji trawienia, pożądania seksualnego i krzepnięcia krwi. Reguluje nastrój, ale ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek nowych leków. Najlepszym sposobem leczenia jest konsultacja z pracownikiem służby zdrowia i próba zrozumienia pierwotnej przyczyny objawów depresji.

Zmniejsza apetyt

Serotonina jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za regulację nastroju i zmniejszenie apetytu. Chociaż większość serotoniny w organizmie znajduje się w jelitach, reguluje ona również układ melanokortyny w mózgu. Pomaga regulować apetyt poprzez aktywację neuronów, które blokują aktywność neuroprzekaźników zwiększających apetyt. Dlatego osoba cierpiąca na depresję zwykle doświadcza spadku apetytu.

Aby zwalczyć ten problem, ważne jest zrównoważenie poziomu serotoniny w organizmie. Podczas gdy niski poziom serotoniny może prowadzić do przyrostu masy ciała, spożywanie pokarmów bogatych w błonnik może pomóc w regulacji głodu. Dodatkowo, picie napojów z małą ilością kalorii lub bez nich może zaspokoić pragnienie i ułatwić opór przed posiłkiem. Picie dużej ilości wody również może pomóc. Dodatkowo jedzenie mniejszych posiłków o tej samej porze może zmniejszyć łaknienie.

Podczas gdy metoda badawcza była wyjątkowa, projekt badania ma mocne i słabe strony. Grupa z depresją obejmowała uczestników, którzy nie przyjmowali żadnych leków na depresję. Podgrupy z depresją nie różniły się pod względem BMI, oceny nasilenia depresji ani Skali Przyjemności Snaith-Hamilton. Dodatkowo, wzrost i spadek apetytu w grupach depresyjnych był podobny w anhedonii. Ponadto nie było potwierdzających danych dotyczących zmiany masy ciała.

Istnieją również pewne negatywne skutki przybierania na wadze przez pacjentów z depresją. W rzeczywistości w jednym z badań stwierdzono, że osoby przyjmujące SSRI przybierały na wadze, gdy rozpoczynały przyjmowanie leków. Może to mieć związek z faktem, że ich apetyt był zmniejszony podczas depresji. Podobnie ludzie, którzy byli w depresji, ale odzyskali wagę później, mogli jeść więcej jedzenia, ponieważ ich depresja odeszła. Dlatego te leki przeciwdepresyjne powinny być przyjmowane z ostrożnością.

Zmniejsza libido

Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś, że twój popęd seksualny słabnie, może to być znak, że masz do czynienia z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi. Podczas gdy poważna depresja jest dwa razy częstsza u kobiet, 21 procent kobiet będzie na nią cierpieć w pewnym momencie swojego życia. Jeśli zastanawiasz się, czy Twój brak libido jest oznaką depresji, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić.

Jednym z powszechnych sposobów radzenia sobie z tym efektem ubocznym jest zmiana leków lub obniżenie ich dawki. Jeśli zauważysz wzrost popędu płciowego tuż przed kolejną dawką, spróbuj rozłożyć ją w czasie, aby uniknąć efektu ubocznego. Prawdopodobnie będziesz miał wzrost popędu płciowego przed następną dawką, więc wyczucie czasu jest kluczowe. Możesz nawet spróbować przełączyć się na inny lek przeciwdepresyjny lub zmniejszyć nieco dawkę, aby sprawdzić, czy poprawi to Twoje libido.

Innym powodem, dla którego leki przeciwdepresyjne mogą obniżyć Twoje libido jest fakt, że upośledzają one Twoją zdolność do uprawiania seksu. Poza osłabieniem zdolności do czerpania przyjemności z seksu, leki przeciwdepresyjne mogą również obniżyć poziom serotoniny. A ponieważ serotonina odgrywa kluczową rolę w rozwoju popędu płciowego, leki te mogą obniżyć Twoje poziomy.

Zmniejsza ideacje samobójcze

Wysiłki mające na celu podniesienie poziomu serotoniny u pacjentów z depresją wykazały, że ideacje samobójcze zmniejszają się po zastosowaniu leczenia. Idee samobójcze są mierzone za pomocą złożonego wyniku opartego na trzech skalach: trzeciej pozycji 17-itemowego HRSD, dziewiątej pozycji 21-itemowego Inwentarza Depresji Becka oraz klinicznie ocenianej Skali Oceny Depresji Montgomery-Asberg. Opcje odpowiedzi wymieniono w tabeli 1.

Ideacje samobójcze są podstawowym objawem depresji klinicznej. Występuje w podgrupie osób z tym schorzeniem. Większość osób z depresją nie umiera przez samobójstwo. Myśli samobójcze mogą występować również niezależnie od depresji klinicznej. Jeśli doświadczasz myśli samobójczych, będziesz chciał natychmiast porozmawiać z lekarzem specjalizującym się w ochronie zdrowia psychicznego. Niektóre z dostępnych metod leczenia obejmują SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.

Podczas gdy szanse na ideację i zachowanie samobójcze wśród uczestników niepsychiatrycznych są bardzo niskie, są one wysokie w przypadku osób samobójczych. Wśród uczestników psychiatrycznych wiek jest związany ze zwiększonym ryzykiem samobójstwa. Dla osób w wieku 25-64 lat iloraz szans wynosił odpowiednio 0,67, 0,62 i 0,65, natomiast dla osób w wieku 65 lat i starszych tylko 0,071.

Badacze stwierdzili wcześniej związek między stosowaniem leków przeciwdepresyjnych a zwiększoną liczbą myśli samobójczych. Jednak związek między stosowaniem leków przeciwdepresyjnych a ryzykiem samobójstwa nie został w pełni wyjaśniony. Niektóre badania sugerują jednak, że wyższy poziom serotoniny u pacjentów z depresją wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem samobójstwa. Chociaż nie jest jasne, czy serotonina jest czynnikiem wystarczającym do zmniejszenia myśli samobójczych, to jednak zmniejsza ona myśli samobójcze.

Zwiększa libido

Jeśli masz obniżone libido lub doświadczasz dysfunkcji seksualnych, możliwe, że cierpisz na depresję. Leczenie depresji może obejmować psychoterapię, leki lub kombinację obu tych metod. Chociaż te zabiegi mogą zająć trochę czasu, aby pracować, nie mogą one negatywnie wpływać na swoje życie seksualne. Powinnaś omówić skutki uboczne tych leków ze swoim partnerem, abyście mogli ustalić realistyczne oczekiwania.

Niskie libido jest niefortunnym efektem ubocznym wielu rodzajów leków przeciwdepresyjnych. Ten powszechny efekt uboczny nie musi być trwały, ale może pogorszyć już obniżony popęd seksualny. Leki przeciwdepresyjne obniżają również poziom serotoniny, hormonu niezbędnego do pobudzenia i orgazmu. Jeśli cierpisz na depresję, koniecznie porozmawiaj z lekarzem o swoim obniżonym libido.

Poza lekami przeciwdepresyjnymi, pary powinny również spróbować wspólnej terapii i mindfulness. Metody te nie tylko ukierunkowane są na depresję, ale także poprawiają relacje między parą. Pary mogą skorzystać z odgrywania ról i zabawek seksualnych, które stymulują różne części mózgu. Wspólne praktykowanie mindfulness i angażowanie się w inne działania, które wzmacniają więzi emocjonalne, może również pomóc w rozpaleniu niższego popędu seksualnego.

Oprócz tych opcji, można również spróbować zmienić leki przeciwdepresyjne. Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą mieć seksualne efekty uboczne, ale możliwe jest zarządzanie tymi efektami poprzez zmianę na inny. Twój popęd seksualny będzie prawdopodobnie wyższy przed następną dawką, więc dobrym pomysłem jest ustalenie czasu dawkowania tak, abyś nie miał wysokiego libido tuż przed snem.

Podobne tematy