Jakie leki można stosować w miażdżycy kończyn dolnych?

Jakie leki można stosować w miażdżycy kończyn dolnych?

Sposoby leczenia miażdżycy tętnic kończyn dolnych mogą być różne. U niektórych pacjentów można zastosować leki przeciwpłytkowe, angioplastykę lub stenty. W cięższych przypadkach, pacjent może poddać się zabiegowi zwanemu operacją pomostowania tętnic obwodowych. Jeśli objawy pacjenta są łagodne, opcje leczenia mogą obejmować kombinację powyższych. Aby dowiedzieć się więcej, należy kontynuować czytanie poniżej.

Leki przeciwpłytkowe

Istnieje kilka zagrożeń związanych z przyjmowaniem leków przeciwpłytkowych w przypadku miażdżycy tego regionu. Należy ich unikać u pacjentów z niewydolnością serca, wrzodami żołądka, chorobami wątroby lub nerek. Mogą też powodować zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów krwi. Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane pacjentom z przerywanym klaudynacją lub bólem uda. Pacjenci ci muszą być ściśle monitorowani i muszą przestrzegać wizyt u lekarza.

Pacjenci z chorobą tętnic obwodowych, która charakteryzuje się dużą liczbą płytek krwi i podwyższoną aktywnością trombiny, są narażeni na większe ryzyko wystąpienia zdarzeń aterotrombotycznych. Stosowanie leków przeciwpłytkowych może zmniejszyć ryzyko tych zdarzeń, a podwójna terapia może być właściwa u pacjentów z zaawansowaną chorobą oraz u osób z niedokrwieniem kończyn. Autorami tego badania są Diehm C, Allenberg JR i Pittrow D.

Angioplastyka

Angioplastyka w przypadku miażdżycy tętnic kończyn dolnych jest minimalnie inwazyjną procedurą, która może pomóc złagodzić ból nóg spowodowany chorobą tętnic obwodowych (PAD). Ogólnie rzecz biorąc, cewnik z małym balonikiem na jego końcu jest wprowadzany do zwężonej tętnicy. Balonik powoduje tymczasowe zwiększenie przepływu krwi poprzez dociskanie płytki nazębnej do ściany tętnicy, przywracając przepływ krwi do chorej kończyny.

Wykonanie zabiegu trwa zazwyczaj od 45 minut do godziny. Czas trwania różni się w zależności od liczby tętnic, które wymagają leczenia. Lekarz wykonujący zabieg jest specjalistą w dziedzinie chirurgii naczyniowej, kardiologii lub radiologii. Najpierw lekarz znieczuli obszar skóry, na którym będzie wykonywany zabieg. Następnie wprowadzi małą igłę i zastąpi ją cienką rurką. Lekarz może użyć barwnika, aby uwidocznić zwężone naczynia krwionośne.

Stenty

Liczba pacjentów z chorobą tętnic obwodowych (PAD) wzrasta w Stanach Zjednoczonych ze względu na starzenie się społeczeństwa, epidemię chorób metabolicznych i używanie tytoniu. Tradycyjne strategie leczenia PAD kończyn dolnych były ograniczone do angioplastyki balonowej i samorozprężalnych stentów nitinolowych. Obecne możliwości leczenia obejmują stenty uwalniające leki i aterektomię.

Stent to cienka, metalowa rurka, którą wprowadza się do naczynia krwionośnego. Ma ona za zadanie utrzymać tętnicę otwartą i zapobiec jej ponownemu zamknięciu. W większości przypadków stosuje się stenty metalowe i plastikowe stenty siatkowe. Ale chirurdzy używają również stentgraftów tkaninowych dla większych tętnic. Zabiegi chirurgiczne są zazwyczaj zarezerwowane dla osób z ciężką PAD.

Ze względu na te zagrożenia, po angioplastyce zaleca się co najmniej miesięczną DAPT. Nie jest jasne, czy dłuższe DAPT jest konieczne w przypadku stentowania poniżej kolana. Sugeruje się jednak, że zwiększa on szanse pacjenta na odzyskanie przepływu krwi. Ponadto, wydłużony DAPT może zmniejszyć ryzyko pęknięcia stentu i zwiększyć ryzyko ponownej interwencji.

Operacja pomostowania tętnic obwodowych

Chociaż zmiana stylu życia może pomóc w zapobieganiu chorobie tętnic obwodowych, w ciężkich przypadkach może być wymagana operacja. Leki przeciwpłytkowe, takie jak aspiryna, są często przepisywane pacjentom. Leki te mogą pomóc w zapobieganiu zakrzepom podczas angioplastyki i operacji oraz zapobiegać blokowaniu naczyń krwionośnych. Istnieje jednak kilka ważnych środków ostrożności, o których należy pamiętać przed poddaniem się operacji.

Pacjenci z niestabilną dławicą piersiową muszą być poddani operacji, jeśli ich tętnice wieńcowe są krytycznie zwężone i nie mogą dostarczyć odpowiedniej ilości krwi do mięśnia sercowego nawet w spoczynku. Są oni również narażeni na ryzyko zawału serca. Ból spoczynkowy jest kolejnym objawem choroby tętnic obwodowych i stanowi niewystarczające ukrwienie kończyn dolnych. Brak dopływu krwi do nóg i stóp naraża pacjentów na gangrenę i owrzodzenia stóp.

Rewaskularyzacja chirurgiczna jest często najlepszym sposobem leczenia pacjentów z przewlekłą okluzją. Procedura ta jest również skuteczna u pacjentów z przerywanym klaudynowaniem. Wykwalifikowany interwentysta naczyniowy może wykonać PTA na odcinku naczynia o długości mniejszej niż 10 cm. Ponadto poprawia on trzyletnią drożność o 26 procent. Stenty uwalniające leki powinny być stosowane przez co najmniej rok po zabiegu.

Podobne tematy