Kaduceusz: Symbolika i znaczenie tego symbolu

Kaduceusz: Symbolika i znaczenie tego symbolu

Kaduceusz jest bardzo starożytnym symbolem astrologicznym, sięgającym 2600 roku p.n.e. Jest to znak greckiego boga Hermesa – Merkurego dla Rzymian – który jest bogiem zysku, sprzedaży i handlu.

Z tego powodu kaduceusz symbolizuje rachunkowość, ale także pedagogikę, gdyż nadal często kojarzony jest z medycyną – choć pierwotnie symbolem tej nauki jest laska Asklepiosa.

Więcej informacji na temat kaduceusza znajdziesz na stronie: https://twojewrozby.pl/kaduceusz.

Każda część kaduceusza ma ważne znaczenie:

  • Personel: zdolności profesjonalistów;
  • Skrzydła (dwa): terminowość i pracowitość;
  • Serpenty (dwa splecione na lasce): wiedza.

Symbol księgowości

Jeśli chodzi o symbol księgowości, to dodaje się do niego caduceus – rodzaj hełmu – który symbolizuje ochronę decyzji podejmowanych przez księgowych.

Symbol pedagogiki

W odniesieniu do pedagogiki do symbolu kaduceusza dodaje się fleur-de-lis, ponieważ emblemat ten reprezentuje szlachetnego ducha i orientację, które są charakterystyczne dla profesjonalisty tej nauki.

Symbol medycyny

Kaduceusz często kojarzony jest z medycyną, co wynika z faktu, że w VII wieku kojarzony był z alchemią. Do dziś jest więc przedstawicielem farmacji, a tym samym medycyny.

Sprawdź także: https://twojewrozby.pl/

W rzeczywistości symbolem medycyny jest Laska Asklepiosa (lub Rzeźbiarza), którą również przedstawia laska ze splecionym wężemPodobne tematy